مبدل گشتاور چگونه باعث گشایش عملکرد خودرو می شود؟

admin دسته‌بندی نشده

تا به حال نسخه های متعددی از صندوق دنده های خودکار به بازار عرضه شده اند ولی موفق ترین جنس از این قوطی دنده ها، انواع متداول دنده سیاره ای با مبدل گشتاور هستند. استاندارد های جدیدتر جعبه دنده های خودکار مانند دو کلاچه (DCT) و ضریب متغیر (CVT) با اینکه مزایای خود را دارند، اما هنوز نتوانسته اند به موفقیت جعبه دنده های خودکار مجهز بوسیله مبدل گشتاور دست محسوس کنند.

مبدل گشتاور یک نوع کوپلینگ هیدرولیکی است که پیشرانه را به صندوق دنده متصل می کند و جایگزینی بخاطر کلاچ است. مبدل گشتاور همانند یک شیرینی دونات فلزی است ولی داخل ساختار داخلی آن سه پاره واقعی وجود دارد. در سمتی که به پیشرانه متصل است، قطعه ای به شهرت پروانه (ایمپلر) وجود دارد و در سمت متصل به صندوق دنده نیز قطعه ای دیگر به نام توربین نصب شده است. توربین و پروانه، هر دو دارای پره هایی مانند موتور جت هستند.

درون مبدل گشتاور از چربی جعبه دنده لبالب شده است. خلال کار کردن پیشرانه، پروانه که بوسیله امید پایاب متصل است، می چرخد و چربی را با فشار به سمت توربین می فرستد. این فشار باعث چرخش توربین می شود و بوسیله این تزیین نیروی پیشرانه به قوطی کنگره انتقال می یابد. سپس روغن دوباره بوسیله سمت مرکز پروانه بازمی گردد و این چرخه تا زمان فرمان کردن پیشرانه دنباله دارد. این همه ی رمان مبدل گشتاور حلق بلکه یک قطعه ی ثالث نیز درون آن وجود دارد که مبدل گشتاور را از یک کوپلینگ هیدرولیکی ساده بوسیله یک قطعه ی متجاوز پربازده تر تبدیل می درنگ. این قطعه ی سوم، استاتور نامیده می شود و بین پروانه و توربین فراغت دارد. استاتور روغنی را که در حال مراجعت به سمت پروانه است را خبیی می نرم و سرعت آن را کاهش می دهد. این حکم باعث می شود تا گشتاوری که از پیشرانه بوسیله جانب مجری دنده انتقال صریح می بطی ء همچنین تکثیر یابد.

به همین دلیل است که هنگام حرکت، خودروهای دارای مبدل گشتاور دریافتن سرعت گیری بی حد خوبی را نقل مکان می کنند. هنگامی که خودرو در حال حرکت با سرعت ثابت است، توربین نمی تواند با سرعت پروانه بچرخد و یک مغایرت سرعت بین این دو وجود دارد، یعنی ایمپلر سرعتی بیشتر از توربین دارد. این اختلاف سرعت سبب افزایش مصرف سوخت و آلایندگی خودرو می شود. به خصوص از زمانی که مسائل زیست محیطی و استفاده سوخت داخل خودروها تبدیل بوسیله یک ترجیح شده است، طراحان جعبه کنگره یک کلاچ قفل کننده را درون مبدل گشتاور تعبیه کرده اند تا طی لول با سرعت ثابت، سمت پروانه را به توربین به رخساره فیزیکی قفل کند تا این دو از هم دور شوند.مقاله های مرتبط:چرا فولکس واگن جعبه کنگره دستی جدید تولید می کند؟جعبه کنگره ZF، بهترین دشت تو بازار جهانی است؟

درون یک مجری دنده ی دوکلاچ، چیدمان کنگره ها به صندوق کنگره های دستی شباهت دارد و می تواند ضرایب دنده را شبیه سازی کند ولی ساختار داخلی جعبه دنده های خودکار قدری متفاوت است. بوسیله جای دنده های مشخص در امتداد هم، داخل صندوق کنگره های خودکار از مجموعه چرخ کنگره های سیاره ای در ادامه یکدیگر استفاده شده است. برای کنترل اینکه گشتاور از کدام چرخ دنده ها گذر یواش و چه ضریب دنده ای بوسیله دست بیاوریم، از کلاچ هایی درون این جعبه دنده ها استفاده شده است. به این ترتیب، برای اضافه کردن دنده ها در چنین جعبه کنگره هایی باید کلکسیون سیاره ای های بیشتری اضافه کرد؛ بخاطر شهید سه عدد کلکسیون ی سیاره ای می توانند ۶ دنده ی جلو را در اختیارمان استراحت دهند. جعبه کنگره های خودکار مجهز بوسیله مبدل گشتاور ایده ای بسیار هوشمندانه و در نسب حال اندکی تیره هستند؛ اما با گذشت زمان پیشرفت بسیاری کرده اند تا کارکرد بالاتری را عرضه دهند.

شاید مبدل های گشتاور چندان مورد توجه استراحت نگیرند اما آن ها از جالب ترین دستگاه هایی هستند که تاکنون بخاطر سیستم واگذاری غلبه طراحی شده اند. مبدل گشتاور بوسیله احسان جایگزین کلاچ شده است و می تواند گشتاور بین پیشرانه و مجری دنده را حتی تا چند مقابل افزودن دهد. جعبه کنگره های خودکار مجهز به مبدل گشتاور برای کسانی که به متعاقب نیکوترین کارکرد باشند، همچنان بهترین انتخاب هستند.بیشتر بخوانید:آیا اینترنت مسرور رایگان است؟وزیر ارتباطات: تولید صفر تا صد موبایل تو داخل سرزمین امکان پذیر نیستهدیه ۲۰ گیگابایتی معلمان از جیب خودشان تأمین می شود؟همه گیری ویروس کرونا داخل ایران از نگاه آمار و ارقام [به روزرسانی: ۹ مهر ۹۹]وزیر ارتباطات: معیار حجم مصرفی تو شاد از واتساپ بیشتر شده است

شاید دوست داشته باشید:

وان پلاس نورد N10 5G و وان پلاس نورد N100 معرفی کردن شدند

وان پلاس با ساخت گوشی وان پلاس نورد نشان انصاف که عزب گوشی پرچم دار نمی سازد و سرود دارد […]

نشانه های انهدام ECU چیست؟

یکی از عمده ترین مدخل های خودرو واحد کنترل الکترونیکی موتور (ECU) است. ECU معروفیت های دیگری هم دارد: برخی […]

سقف کانورتیبل یا جمع شونده خودرو چگونه فقره می کند؟

عبور ورم از میان موها و درک قضیه هوای پرگیر باعث می شود کیف جاده و مناظر دوچندان شود. این […]